Interiérové trendy pro rok 2022

interiér
Interiérové trendy pro rok 2022

Každý rok odborníci předpovídají největší interiérové novinky a trendy, které budou zdobit naše domovy v nadcházejícím roce, ani letos tomu není jinak. V roce 2022 se trendy interiérového designu zaměří na rekultivaci prostor, především pak ložnice a kuchyně. Trendy budou opět přírodní prvky, více denního světla i snaha o udržitelný design.

Odstíny zelené

Naše spojení s přírodou a světem kolem nás nebylo nikdy důležitější než teď. V posledním roce jsme byli často uvězněni ve svých bytech a domech a po dlouhé době jsme začali opět oceňovat sílu přírody, která nás povznáší a revitalizuje. Co se týče barev, otevíráme dveře a okna a zveme každý odstín přírody dovnitř. Pinterest v roce 2021 zaznamenal nárůst vyhledávání inspirace zelenými interiéry o 80 procent, máme tak přirozeně touhu pustit do svých domovů zelené barvy inspirované přírodou.

Přivedení vnějšího prostředí dovnitř je trend, o kterém se hodně mluvilo, ale v letošním roce by se měl opravdu uskutečnit. Díky použití rostlin, dřeva a terakoty se do našich interiérů prolínají zelené a přírodní tóny. Trendy jsou sametové zelené pohovky, šalvějové nebo olivově malované stěny i jutové koberce.

Organické tvary

Interiéry, které jsou inspirovány přírodou, dokonale podtrhne další trend pro letošní rok, kterým jsou organické tvary. V současnosti je vidíme v podobě zakřivených linií a oblých tvarů. Tyto měkké tvary dodávají našim interiérům plynulost, pohyb, a zároveň klid a rovnováhu. Trend organických tvarů v interiérech se vrací k designu oslavujícímu lásku k životu, který zahrnuje prvky, jež připomínají nebo naznačují formy živých organismů. Možností, jak organické tvary využít v interiérech, je pak celá řada. Tento trend se promítá i do výroby zrcadel pro rok 2022. Díky své nevšednosti se stávají organické tvary zrcadel výrazným dekorativním prvkem interiéru, který zaujme v každé místnosti.

Barevnost kuchyně

V posledním roce se velká část odstínů v interiéru zaměřovala především na používání uklidňujících, neutrálních látek a útulného měkkého nábytku, abychom se doma zakuklili. Ale jak se pomalu vynořujeme, s pocitem naděje a pozitivity do budoucna, světlé a optimistické barevné kombinace v celém domě budou přitažlivější. A barvy se přenášejí i do kuchyně, která se už nemusí omezovat na neutrální či osvědčené odstíny. Nebojte se do tohoto prostoru pustit radost a širší paletu barev s barevnými spotřebiči, malovanými stěnami i doplňky. Pro sebevědomější vzhled mohou mít výraznou barvu i skříňky, které se střídají v odstínu a vytvářejí tak moderní a hravý prostor.

Ložnice a odpočinek

Náročné období spojené s celosvětovou pandemii proměnilo nejednu ložnici v domácí kancelář. Pro nadcházející rok je tak přáním vrátit ložnici klid, harmonii a udělat z ní opět místo pro příjemný odpočinek.

Zaměřte se proto na náladové osvětlení, uklidňující, měkké barevné odstíny i textury na přehozech, závěsech, a především na ložním povlečení a dekorativních polštářích. Pokud je to možné, často otevírejte okna a pusťte do ložnice čerstvý vzduch, pořiďte si zatemňovací závěsy pro kvalitní a hluboký odpočinek. Noční stolky by pak měly diskrétně označovat vaši postel a měl by na nich být dostatek místa pro dobrou knihu a sklenici vody. Nabíječky, telefon a další elektroniku nechte v pracovně nebo jiné místnosti.

Srdcem chalupáři

Trend cottagecore je ztělesněním dobrého, zdravého života a čerpá inspiraci z venkova s rozlehlými loukami a divokými květinami. Využívá vzhled a kouzlo idylické venkovské chalupy prostřednictvím známých květinových potisků a vzorů, povrchů natřených křídou, organických textur a dřeva, vytváří tak zdravou a všímavou venkovskou atmosféru. Vnáší do interiéru venkovní prostředí a pomáhá nám se spojit s přírodou.

Osvětlení

I světlo může být dekorativním prvkem. Funkční a módní svítidla umožňují nejen nasvítit prostory v našich domovech, ale zároveň mohou působit jako poutavé umělecké dílo. Trendy jsou tak výrazná svítidla, která odrážejí osobní styl. Vrací se také obliba starožitného stylu i křišťálových lustrů v moderních interiérech.
Obyčejná světla a lampičky se pak stávají dekorativními prvky, kdy styl a atmosféru interiéru nedotváří pouze podkres z jejich světla, ale i samotný design zvoleného svítidla. A zpět se vrací i barevné žárovky, dobrou volbou mohou být RGB žárovky, u kterých lze vybírat barevnost světla podle nálady, například pohodlně v aplikaci telefonu.

Udržitelné smýšlení

V roce 2022 bude kladen větší důraz na udržitelné materiály, odpovědnou výrobu a opětovné použití a prodej nábytku a bytových doplňků. Udržitelnost a používání organických materiálů se v posledních letech staly nejen nutností, ale jsou zároveň trendy. Se zvýšeným vnímáním veřejnosti vůči dopadu klimatických změn se myšlenka udržitelnosti začlenila také do interiérového průmyslu i do našich domovů. To se promítne do toho, jaký nakupujeme nábytek i do samotných nábytkových prvků s recyklovaným dřevem a doplňků s recyklovaným sklem nebo kovem.

Tato snaha o vědomější nákup je výraznější mezi mileniály a generací Z. Předpokládá se ale, že nejen v nadcházejícím roce, bude preferován recyklovatelný nábytek i doplňky do domácnosti také mezi ostatními generacemi.